ثبت شرکت در ترکیه

یکی دیگر از خدمات شرکت نوا گلوبال ریالیتی، انجام امور ثبت شرکت برای اتباع خارجی می باشد، شرکت نوا گلوبال ریالیتی با بهره گیری از تیم مشاورین مالی و وکلای با تجربه خود تمام امور مربوط به ثبت شرکت برای شروع فعالیت های کاری و تجاری شما را به عهده گرفته و با ارائه خدمات ویژه و مترجم فارسی زبان لحظه به لحظه شما را از انجام مراحل اداری و حقوقی مطلع خواهد کرد.

ثبت شرکت در ترکیه

در پروسه ثبت شرکت در ترکیه شما یک شرکت بازرگانی ثبت می نمائید که با آن مجاز به انجام هر نوع فعالیت قانونی در کشور ترکیه خواهید بود. افتتاح حساب بانکی هم از دیگر امکانات ثبت شرکت در ترکیه می باشد. برای گرفتن اقامت  به واسطه ی ثبت و استخدام دو نفر کارمند و بیمه نمودن آنها می توانید از مزایای اخذ اقامت بهره مند شوید. لازم به ذکر است که پرداخت مالیات هم باید در نظر گرفته شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه  :

 1. اصل پاسپورت هر یک از شرکاء با اعتبار بیشتر از ۶ ماه
 2. دو قطعه عکس رنگی – زمینه روشن
 3. اسامی انتخاب شده برای شرکت
 4. زمینه فعالیت شرکت
 5. تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء در شرکت
 6. تعیین مدیر شرکت یکی از شرکاء
 7. تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه
 8. دادن وکالت به شخص تعیین شده از دفتر مشاوره برای ثبت شرکت
 9. حداقل سرمایه ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه

 

مزایای اقامت ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه

افرادی که ثبت شرکت در ترکیه را انجام می دهند از مزایای زیادی برخوردار هستند که شما هم می توانید با ثبت شرکت در ترکیه از این تسهیلات در ترکیه استفاده نمایید. اطلاعات به شرح زیر است :
افراد غیر ترک می توانند بدون داشتن مشارکت  با افراد داخلی فرایند ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهند. تنها موردی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که شرکت باید حتما حساب دار ترک داشته باشد.
هزینه ثبت شرکت در ترکیه و نگهداری آن بسیار پایین تر از کشور های دیگر می باشد.
هزینه امرار معاش و زندگی در کشور ترکیه از کشورهای اروپایی دیگر بسیار پایین تر است.
در کشور ترکیه شما مالیات شرکت را بر اساس هزینه درآمدی خود می پردازید و نیازی به پرداخت هزینه ثابت به دولت ندارد. یکی دیگر از موارد مهم این است با ثبت شرکت در ترکیه شما پس از گذراندن 5 سال فعالیت کاری خود میتوانید درخواست اقامت دائم و پاسپورت ترکیه را دهید و به ۱0۰ ها کشور جهان بدون داشتن ویزا سفر کنید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه :

 • ترجمه رسمی‌پاسپورت‌ کلیه سهامداران
 • ثبت رسمی ‌شرکت تجاری در ترکیه
 • ثبت رسمی‌ امضاء مدیرعامل
 • تنظیم اساسنامه شرکت با توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی کارفرما
 • تنظیم فرم مخصوص تاسیس شرکت
 • تنظیم فرم اتاق بازرگانی
 • تنظیم فرم تعهد آدرس مربوط به اتاق بازرگانی
 • تایید رسمی ‌اساسنامه
 • مترجم (بنا به قانون ترکیه برای کسانی که به زبان ترکی وارد نیستند در تایید مدارک در دفترخانه مترجم الزامی‌ است)
 • اخذ کارت بازرگانی
 • چاپ رسمی ‌روزنامه شرکت
 • پرداخت هزینه باطل کردن تمبر رسمی
 • تنظیم فرم اداره مالیات
 • اخذ شماره مالیاتی اعضای شرکت
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت
 • تاییدیه آدرس محل کار توسط مامور اداره مالیات
 • پلمپ دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت
 • معرفی مشاور مالی رسمی (طبق قانون ترکیه همه شرکت ها باید دارای مشاور مالی رسمی ترک باشند)
 • ارائه خدمات برای تنظیم اجاره نامه محل شرکت

انواع ثبت شرکت در ترکیه :

انواع ثبت شرکت در ترکیه اندکی متفاوت از ایران است. در ترکیه چند نوع شرکت وجود دارند که تابع قانون تجارت این کشور نبوده و فاقد شخصیت حقوقی اند که این نوع از شرکت ها اساسا موضوع این نوشتار نیستند. ولی انواع شرکت هایی که تابع قانون تجارت ترکیه اند کم و بیش همانند انواع آن در ایران می باشند. بنظر میرسد که شرکت نسبی به عنوان نوعی شرکت، مخصوص ایران است زیرا در ترکیه نیز همانند کشورهای اروپایی این نوع شرکت وجود ندارد. از آنجا که معمولا ۹۰ درصد شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تاسیس می نمایند شرکت هایی با مسئولیت محدود می باشند لذا در اینجا بدون شرح جزییات، فقط اشاره ای اجمالی به ویژگی های انواع رایج شرکت ها می نماییم.

۱ – شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه:

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با دو و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است (البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است) و مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت می باشد. به زبان ساده‌تر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران باشد تنها سرمایه سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود 10 هزار لیره ترک میباشد و هر نوع تغییر و انتقال سهام شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود.

۲-  شرکت سهامی خاص و عام

تاسیس این نوع شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است. شرکا در قبال دین و قروض شرکت به اندازه سهم شان مسئولند. در شرکت ها ی سهامی سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم گویند. شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم بخرد. بر اساس قانون تجارت ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم میشود:

 • شرکت سهامی خاص: شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر میباشند.
 • شرکت سهامی عام : شرکت های هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر میباشند.

۳ – شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد٬ هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

۴-  شرکت مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند.

مقبول ترین و بیشترین نوع شرکت که در ترکیه ترجیح داده میشود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص میباشد.

۵-  موسسات مالی – صرافی ها

تاسیس این گونه موسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی ممکن میباشد. لیکن تاسیس این نوع موسسات مستلزم اخذ مجوز از سازمانهای مربوطه است که این سازمان ها فعلا مجوز صادر نمیکنند. با این وجود تاسیس این گونه موسسات مالی با راه کار ویژه ای و به صورتی کاملا قانونی مقدور است که در صورت مراجعه دوستان متقاضی همکاری لازم به عمل خواهد آمد.

WhatsApp ارتباط در واتس اپ