درباره ترکیه

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text el_class=”ilkaciklama”]ترکیه

يکي از زيباترين کشورهاي مديترانه اي، کشور زيباي ترکيه است . ترکيه با نام رسمي جمهوري ترکيه ، کشوري اوراسيايي است که بخش بزرگ کشور يعني آناتولي يا آسياي کوچک در جنوب باختر آسيا و خاورميانه واقع است و بخش کوچکي نيز به نام تراکيه در منطقه بالکان (منطقه‌اي در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.ترکيه در خاور با کشورهاي ايران، جمهوري آذربايجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوري با عراق و سوريه؛ و در شمال باختري (بخش اروپايي) با بلغارستان و يونان همسايه‌است. همچنين ترکيه از شمال با درياي سياه، از باختر با دو درياي کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با درياي مديترانه مرز آبي دارد. دو تنگه راهبردي بسفر و داردانل نيز در اختيار ترکيه است.

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. آب و هوای ترکیه در اکثر روزهای سال مطبوع می باشد.  ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.
زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک کبیر در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد ولی فرهنگ مردم ترکیه به سنن و اعتقادات شرقی بسیار نزدیکتر است تا به نگرش های غربی .ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.

yaz-biterken-gelen-festival-people-ofistanbul (1)

ترکیه با اتکا به سواحل معروف و پرآوازه اش مسافران زیادی را هر ساله جذب می کند، در این بین، مسلما
تعداد گردشگران ایرانی نیز، چه در 
آنتالیا و چه در استانبول و دیگر شهر‌ها، طی سالهای اخیر رو به افزایش بوده است.
اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. نرخ تولیدات کلان کشاورزی ترکیه درسال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغالزایی کرد. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز به سرعت در حال رشد است و نقش مهمی در بخش های اقتصادی همچون بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سالهای اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد ۸٫۹٪ و ۷٫۴٪ را در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بدست آورده‌است.
صنعت گردشگری ترکیه در فاصله سال‌های 2012-2005 ، از نظر جذب گردشگران خارجی عملکرد مطلوب و رو به رشدی را به نمایش گذاشت. کشور ترکیه در سال 2005 میلادی برای اولین بار توانست وارد فهرست 10 کشور برتر به لحاظ جذب گردشگران خارجی شود و رتبه نهم را به خود اختصاص دهد، علیرغم وجود بحرانهای سیاسی و اقتصادی در منطقه خاورمیانه صنعت توریسم ترکیه توانست نه تنها جایگاه خود را در لیست فوق الذکر حفظ کند بلکه توانست جایگاه خود را به رتبه هفتم جهان ارتقا دهد.
شهرهای آنتالیا در سواحل ترکیه و موغلا بیشترین توریست را به خود جذب کرده‌اند.
سواحل ترکیه از لحاظ جذب جهانگرد و توریست همانند سواحل زیبای اسپانیا و ایتالیا از جذاب‌ترین و زیبا ترین سواحل اروپا هستند. شهر استانبول نیز به دلیل آثار باستانی همه ساله پذیرای تعداد زیادی از جهانگردان توریست های خارجی  است.

antalya

ترکیه توسط کوههای بلند و دریاهای آزاد احاطه شده است و همانند قیفی لبریز از شگفتی های طبیعی است . جدای از آن ، آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای ست . مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است . آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای ست . بنابراین شما می توانید در یک روز در ترکیه چهار فصل را تجربه کنید . به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد :

  • سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای
  • سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب
  • بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی
  • بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای

trabzon-ucak-bileti

ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد نیز کرد هستند که بیشتر در جنوب خاور کشور زندگی می‌کنند امّا به تدریج با مهاجرت، در نواحی دیگر به‌ویژه استانبول و آنکارا نیز جمعیت چشمگیری را تشکیل داده‌اند. 

طول ترکیه از شرق تا غرب ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن حدودا ۵۵۰ کیلومتر است. درباره  ترکیه میتوان گفت که دارای شکل هندسی منحصر به فردی است که تأثیر زیادی در توسعه اقتصادی این کشور دارد. موقعیت جغرافیایی ترکیه باعث شده تا این کشور پلی بین ۲ قاره آسیا و اروپا باشد. این کشور باداشتن گذرگاه های بسفر و داردانل ترکیه همانند شاهراهی از اروپا به کشورهای مسلمان و برعکس عمل میکند.

کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز همه استان‌ها به جز سه استان با خود استان همنام هستند. سه استان نامبرده عبارت‌اند از: ختای (مرکز: آنتاکیا)، کوجاالی (مرکز: ایزمیت)، سقاریه (مرکز: آداپازاری). هرکدام از استان‌های ترکیه به چندین بخش تقسیم شده است. پایتخت ترکیه شهر آنکارا میباشد و از شهرهای مهم آن میتوان از استانبول ، ازمیر ، آدانا ، بورسا، ارزروم، قونیه، آنتالیا ، اورفا ، وان و نام برد.

دانستنیهای جالب در مورد ترکیه
• اولین کلیسای ساخت بشر یعنی کلیسای پطرس مقدس در انطاکیه است.
• بابا نویل (عزیز نیکولاس) در ترکیه کنونی زندگی می کرده است.
• کاتالهویوک در ترکیه، به‌عنوان قدیمی‌ترین سکنۀ شناخته شده بشر کشف شده است.
• در ترکیه شرقی کنونی، کشتی نوح بر کوه آرارت (اگری داغی) فرود آمد.
• استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، در دو قاره واقع است.
• ترک‌ها قهوه را به‌ اروپا معرفی کردند.
• گل لاله هلندی از ترکیه آمده است.
• قبل از پیروزی عثمانیها این منطقه تحت حاکمیت روم شرقی بوده است.
• اقتصاد ترکیه از ۱۶ قدرت اقتصادی شناخته شده است.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”105″ img_size=”full” style=”vc_box_rounded”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_separator][/vc_column][/vc_row]

WhatsApp ارتباط در واتس اپ